Blog

Senzorna igra – taktilna stimulacija -Pitajte defektologa

‚‚Senzorna igra – taktilna stimulacija

 

Od rođenja deca koriste različite senzorne (čulne) sisteme kako bi istražila i pokušala da shvate svet oko sebe. Zbog toga je važan deo ranog razvoja pružanje različitih mogućnosti deci da uče putem čula.

Taktilni sistem ili čulo dodira je obrada informacija koje dobijamo putem receptora u našoj koži. Kada osetimo (dodirnemo) objekat u našem okruženju, naš nervni sistem prima ovu informaciju i pomaže nam da razumemo i razlikujemo pritisak, temperaturu, oblik, teksturu i druge taktilne osobine predmeta. Takođe pomoću čula dodira možemo tačno da odredimo šta je to šta osećamo.

Opipavanjem, držanjem, skupljanjem različitih predmeta dete putem čula dodira ispituje njihovu teksturu, ali iako je primarno aktiviran taktilni sistem, putem senzornih igara aktiviraju se i ostala čula – vid, sluh, miris, pokret.

Neke od igara koje aktiviraju čulo dodira jesu taktilni valjci taktilne pločice.

Ovu igru možete igrati sa decom uzrasta 3+  godina, a samu igračku prvo možete ponuditi detetu da spari parove prema boji, odnosno putem vizuelne diskriminacije putem boje, a onda valjke okrenuti naopako, pa da dete putem čula dodira pronađe parove (prvo sa dva prsta opipa teksturu na valjku, pa traži para na tabli), Teži zadatak  bi bio da stavite sve valjke u neprovidnu torbicu i recite detetu da opipa npr. žuto polje na tabli, neka opiše kakav je osećaj na prstićima i da proba da pronađe istu takvu teksturu u torbi bez da viri u nju 🙂

Igru sa kartama za dodir (taktilnim pločicama) možete početi na isti način, prvo neka dete slobodno ispita pločice i spari ih korstići se čulom vida. Zatim možete odigrati igru memorije sa ovim pločicama. Najteži nivo igre bi bio da isključimo čulo vida kao pomoć i da dete zatvorenih očiju pronalazi parove. Tokom cele igre opisujemo zajedno sa detetom šta osećamo pod prstićima.